Poslední sobotu v září (27.) se jel závod do vrchu Brno–Soběšice. První ročník se zde konal v roce 1924. V roce uspořádal 1931 Čs. automobilový klub pro Moravu a Slezsko jako pokračování závod na Masarykově okruhu. Brněnský veteran club navázal na tuto tradici a obnovil slávu akce pořádáním závodů historických vozidel.
Letošního závodu se zúčastnilo 175 posádek. Záštitu nad celou akcí si vzala starostka městské části Brno-sever paní Ing. arch. Marta Hartlová společně s místostarostou panem JUDr. Janem Musilem, PhD.
Mezi startujícími byl Václav Parus. Jeho závodnická kariéra začala v roce 1947. Patří mezi naše nejúspěšnější motocyklové závodníky. Je jeden z mála, který si dovezl Repliku ze slavného Tourist Trophy na ostově Man. Poprvé vyhrál Velkou cenu ČSSR v Brně v roce 1955. Nezáhálí však ani v důchodu a je pravidelný účastník závodů Oldies, kde i v současnosti vyhrává. Začátkem září vyhrál závody na městském okruhu v Branné. Do Brna přijel se závodním motocyklem ESO 500 monoblok z roku 1955. Václav Parus oslavil v těchto dnech 77. let.
Další legenda, která se objevila na startu závodů byl sedmaosmdesátiletý Josef Novák. Poprvé vyhrál závody v Hodoníně v roce 1939. Byl vždy oddán anglickým motocyklům Rudge. Jeho sbírka této značky patří mezi největší na světě. Na jeho počest byl vložen závod Rudge Cup. Těchto ryze sportovních motocyklů bylo 9 na startu.
Vzácná byla účast závodního automobilu Bugatti 37A se kterým vyhrál Miloš Bondy poslední závod v roce 1929.
Byla vyhlášena i zvláštní cena pro automobily z brněnské Zbrojovky. Málokdo ví, že patřily k velice kvalitním a oblíbeným vozům. Dnes jsou na soutěžích vidět jen vzácně.
Mezi účasatníky bylo přihlášeno mnoho strojů, které stojí za zmínku, např. osmimetrový otevřený autobus Praga NO z roku 1929, sportovní automobil MG PB z roku 1936 po ing. Hausmanovi...

Hlavní strana | VAC Brno | VPCC Brno
VeteranBAZAR | Vysočina | Brno - Soběšice | Odkazy