Brno - Soběšice 2000

Kdo se vypravil letos 29. září do Brna, neprohloupil. Přátelské setkání veteránistů, které má v Brně mnoholetou tradici, se stalo společenskou událostí a je mnoho těch, kteří si nedovedou svoji neúčast na „Soběšicích“ představit. Slavnostní nálada a účast vozidel z dobrých ročníků byla výborná jak je v místních krajích zvykem. S motocykly se snad roztrhl pytel.
Přeplněné parkoviště u hlavní brány do Královopolské strojírny a davy přihlížejících úplně ochromily provoz na místní komunikaci. Naštěstí po startu projížděly posádky Ústavem pro tělesně postiženou mládež Kociánka a tak vše probíhalo plynule.
Jednou z letošních novinek byla uzavřená trať. Na jejím dozoru se podíleli státní a městská policie, Sbor dobrovolných hasičů Soběšice a členové Harley-Davidson Clubu Brno se svými silnými stroji. Bohužel, několik zahrádkářů a místních bydlících na trať proniklo. Většina účastníků tuto novinku hodnotila velmi kladně.
Vlastní akce byla jízda pravidelnosti o závod. Převýšení trati, její délka a hlavně jména jako št. kpt. Kučka, Čeněk Junek, Eliška Junková, Josef Veřmiřovský, Miloš Bondy... atd. vyvolala u řady motocyklistů trhavý pohyb ruky, u automobilistů křeč v noze. Prostě závod do vrchu. Dosažené časy byly někdy obdivuhodné - lepšího času než byl nejlepší dosažený Milošem Bondy na Bugatti 37A v roce 1929 na prašném povrchu (2:20,7) - dosáhli na asfaltovém povrchu jen čtyři motocyklisté.
Mezi startujícími posádkami se objevil i Wikov 7/28 z roku 1928, se kterým startoval v roce 1929 Inž. K. Václavík v kategorii sportovních automobilů do 1500 ccm (dosáhl času 3:11.08).
Po dvou kolech závodu byl připraven oběd pro všechny účastníky a poté vyhlášení výsledků. Další novinkou byla profesionální časomíra, a tak výsledky byly velmi přesné. Bylo připraveno 38 medailí (9 kategorií a 11 cen sponzorů).
Pěkná, rychlá, malá akce s velkou účastí pěkných strojů ukončila sezonu. Pořadatelé si mohou mnout ruce, hlavní sponzor – počasí, dodrželo zvyk a sluníčko celý den svítilo.